Njohim Artistët

Mitrovica Guitar Days

Search

Njohim Artistët

Marcin Dylla: Virtuoz i kitarës klasike

Marcin Dylla, një kitarist klasik polak, njihet si një nga kitaristët më të talentuar në botë, një titull i miratuar nga The Washington Post. Karriera e tij dallohet nga çmime të shumta, duke përfshirë 19 Çmime të Para në garat prestigjioze ndërkombëtare të muzikës nga viti 1996 deri në vitin 2007. Në vitin 2007, ai fitoi Medalen e Artë në Konkursin Ndërkombëtar të Guitar Foundation of America në Los Angeles, një nga më prestigjiozët në botë.

Udhëtimi muzikor i Dylla përfshin një turne në 50 qytete në Amerikën e Veriut, Meksikë dhe Kanada gjatë sezonit 2008-09, një regjistrim video recital live për Mel Bay Publications dhe një regjistrim CD për Naxos, i cili arriti në 10 albumet më të shitura të Naxos. ‘ në shtator 2008. DVD-ja e tij recitale live, “Wawel Royal Castle at Dusk”, fitoi një nominim për çmimin Fryderyk 2010 (ekuivalenti polak i Grammy-t) në kategorinë e albumeve të muzikës klasike solo.

Ai ka nisur turne ndërkombëtarë, me pikat kryesore duke përfshirë shfaqjet në Meksikë, Kili, Azi dhe një debutim në Carnegie Hall gjatë një turneu dy-mujor në Amerikën e Veriut. Në Evropë, ai performon shpesh dhe është një i rregullt i dashur në Festivalin dhe Konkursin Ndërkombëtar të Kitarës në Koblenz.

Angazhimet orkestrale të Dylla shtrihen në të gjithë globin, duke performuar me ansamble të njohur si Filharmonia e Varshavës, Orkestra Filharmonike e Buffalo, Orkestra e Filharmonisë së Shën Petersburgut dhe më shumë. Ai gjithashtu pati privilegjin të interpretonte premierën botërore të “Toccata” të Joaquin Rodrigos në Madrid në vitin 2006, e zgjedhur nga vajza e Rodrigos, Cecilia.

I lindur në Chorzow në 1976, Marcin Dylla mori mësimet e para për kitarë në Konservatorin Muzikor Ruda Slaska në Poloni. Edukimi i tij i gjerë përfshin studimet me kitaristë të mirënjohur si Oscar Ghiglia, Sonja Prunnbauer dhe Carlo Marchione në të gjithë Evropën. Aktualisht, ai është profesor i kitarës në Akademinë e Muzikës në Katowice dhe Westfälische Wilhelms-Universität Münster.

Për më shumë informacion, ju lutemi vizitoni www.marcindylla.com

Aniello Desiderio: “Il Fenomeno”.

Udhëtimi i Aniello Desiderios si kitarist klasik filloi në moshën tetë vjeçare kur ai bëri performancën e tij të parë publike, duke mahnitur menjëherë kritikët e muzikës të cilët e quajtën atë një, “wunderkind” dhe “Orfeu i kitarës”, gjithashtu ai mban titullin “Il Fenomeno”.

Ai u ngjit me shpejtësi në skenat botërore si një virtuoz koncertesh, duke grumbulluar 18 çmime të para në garat kombëtare dhe ndërkombëtare. Pikat kryesore përfshijnë triumfin në Konkursin Ndërkombëtar të Kitarës në Havanë, Kubë (1988), marrja e çmimit “Neapolitani i Vitit” në Itali (1988), shkëlqyer në Konkursin Ndërkombëtar të Francisco Tarrega në Spanjë (1992) dhe çmimit kryesor në Konkursi Ndërkombëtar “Guerrero” në Madrid (1994).

Gjurma muzikore e Aniello Desiderio shtrihet në të gjithë Amerikën Veriore dhe Jugore, Evropë, Azi dhe Afrikë, duke zbukuruar vende ikonike si Carnegie Hall, Salla e Koncerteve Tchaikovsky në Moskë dhe Concertgebouw Amsterdam. Ai shpesh bashkëpunon me orkestra, duke ndarë skenën me ansamble të njohura në mbarë botën.

Pasioni i tij për muzikën e dhomës shkëlqen në projektin e tij të gjatë të kitarës me Zoran Dukic, Duo “Nga A në Z”, një akt i dashur në festivalet evropiane. Përveç kësaj, ai bashkëthemeloi “Passione Napoletana”, një grup i dedikuar muzikës së Napolit.

Angazhimi i Desiderios-s ndaj muzikës inovative është i dukshëm në projektin e tij Quartetto Furioso, ku ai kombinon “The Four Seasons” të Vivaldit me “Four Seasons of Buenos Aires” të Piazzolla-s. Ai gjithashtu ka bashkëpunuar me muzikantë të njohur si Yo-Yo Ma dhe David Russell, duke përkrahur kompozime të reja.

Një kampion i muzikës moderne dhe i referuar shpesh si muzikanti i muzikantëve, ai ka frymëzuar kitaristin e njohur John McLaughlin për ta zgjedhur atë për premierën evropiane të koncertit të tij “Thieves and Poets”. Kompozitorë të tjerë që kanë shkruar vepra të reja për të janë Roland Dyens, Stephen Goss, Dale Kavanagh, Carlo Domeniconi, Simone Iannarelli, i ndjeri Angelo Gilardino dhe Georg Schimtz (drejtor i Festivalit të Koblenz-it dhe profesor nderi në Universitetin e Mainz-it, Gjermani).

Ndikimi i Aniello Desiderios shtrihet përtej skenës si një mësues i mirënjohur. Studentët e tij, artistë koncertesh në zhvillim në mbarë botën, kanë shkëlqyer në garat prestigjioze të kitarës. Ai ka qenë profesor në institucione të ndryshme, duke përfshirë Akademinë Ndërkombëtare të Kitarës në Koblenz, Gjermani dhe Universitetin e Muzikës në Itali.

Me një diplomë me nderime nga Konservatori i Muzikës në Alessandria, Itali, Aniello Desiderio është aktualisht profesor i kitarës në Universitetin e Muzikës në Avellino, Itali. Ai përfaqëson me krenari D’Addario Strings si ambasadorin e tyre artistik në mbarë botën.

Përkushtimi i Aniello Desiderio ndaj kitarës klasike ka pasuruar botën e muzikës dhe trashëgimia e tij vazhdon të frymëzojë si studentët ashtu edhe audiencën.

Bağlama Guitar Duo: Harmonizimi i Traditave.

Bağlama Guitar Duo, i krijuar në vitin 2012 nga Efgan Rende dhe Ali Kazım Akdağ, bashkon përvojat dhe pasionet e tyre të gjera muzikore. Kjo dyshe dinamike përpiqet të ndërthurë tradita të ndryshme muzikore, duke sjellë një perspektivë të re në botën e muzikës.

Ali Kazım Akdağ

I lindur në Malatya, rrugëtimin e tij në muzikë e filloi herët, duke kulmuar në një karrierë të bujshme. Ai mori diplomën e tij bachelor në Edukimin muzikor nga Universiteti İnönü dhe ndoqi studimet e mëtejshme, duke përfshirë Ph.D. në Muzikë dhe Arte Performuese nga Universiteti Teknik Yıldız.

Kontributet e tij shtrihen përtej performancës; ai shkroi një program gjithëpërfshirës mësimor bağlama dhe një libër mësimi me katër vëllime, duke lënë një ndikim të qëndrueshëm në edukimin muzikor. Angazhimi i Ali Kazım Akdağ për edukimin muzikor vazhdoi ndërsa ai mori rolet e mësimdhënies në institucione prestigjioze.

Në vitin 2012, ai bashkoi forcat me kitaristin Efgan Rende për të krijuar “Bağlama & Guitar Duo”, i cili që atëherë ka fituar vlerësim dhe njohje ndërkombëtare. Albumi i tyre “Firez” mori çmimin “Projekti më i mirë muzikor” në Takimin e 9-të të Kitarës në Turqi të organizuar nga Universiteti Bilkent.

Efgan Rende

I lindur në Berlin në vitin 1976. Rrugëtimi muzikor i Efgan Rende filloi në Antakya, Turqi. Ai mori diplomën e tij bachelor në Edukimin muzikor nga Universiteti Uludağ dhe më tej ngriti aftësitë e tij në të luajtur kitarë.

Përkushtimi i Efgan Rende ndaj edukimit muzikor e bëri atë të kontribuonte ndjeshëm në zhvillimin e programeve dhe teksteve të mësimdhënies së kitarës. Ai bashkëpunoi me Ministrinë Turke të Arsimit Kombëtar për të krijuar burime gjithëpërfshirëse për arsimin e kitarës në shkollën e mesme.

Angazhimi i Efgan Rende për edukimin muzikor dhe përpjekjet e tij artistike vazhdojnë të formësojnë botën e luajtjes së kitarës dhe edukimit.

Agron Peni

Lindur me 7.11.1981 në Gjakovë – Kosovë.

moshën 10 vjeçare filloi trajnimin e tij muzikor nga babai e më pas duke vazhduar shkollimin për kitarë klasike te profesor Lulzim Rizvanolli. Në vitin 2002 u regjistrua në Fakultetin e Arteve në Prishtinë në klasën e prof.Xhevdet Sahatxhija ku edhe diplomoi si kitarist klasik. Në ndërkohë permes grupit të tij “Latino Band”, vazhdonte ta përvetsonte stilin fusion duke shkrirë muzikën tradicionale Ballkanike me muzikë Latine dhe Flamenco .

Në vitin 2006 krijoi albumin e parë bashkë me “Latino Band”. Një album me muzikë të huaj por në përpunim instrumental . Në vitin 2009 realizon albumin e dytë “Duo Guitar” si një duet me gitaristin Astrit Stafai por këtë herë me krijimtari origjinale të tij.

Në vitin 2015, përmes “Publimaster Records” (Spanjë) prezanton ekskluzivisht në mbarë botën albumin e tretë dhe të katërt, një album i dyfishtë nën titujt MIRAGE (me grup) dhe SOLO (Agron Peni në aspektin e tij më personal dhe intim). Me fjalë të tjera MIRAGE dhe Solo janë albume në të cilat kitaristi përzien me mjeshtëri klasiken dhe flamencon me muzikën Latine dhe Ballkanike, duke marrë një stil shumë unik.

Në vitin 2017 realizon albumin e pestë me titull “Udhë” si duet bashkë me sopranon norvegjeze Lindita Ottarsson. Në 2020, gjatë izolimit total nga pandemia Peni nga shtëpia e tij vjen befasisht me albumin e gjashtë “Home”, album personal dhe shumë serioz me dhjetë krijime dhe përpunime shumë unike. Muzika (krijimtaria) e Agron Penit prej vitit 2015 publikohet ndërkombëtarisht në të gjitha adresat online nëpërmjet kompanisë spanjolle “Publimaster”, kompani e cila menagjon muzikën e tij dhe mbron të drejtën autoriale në Spanjë.

Gjithashtu ai deri më tani ka luajtur koncerte solistike në skena jashtë shtetit si: Shqipëri, Maqedoni e veriut, Bullgari, Itali, Norvegji, Poloni, Katar e New York.

Drilon Çoçaj

Drilon Çoçaj është një kitarist i arrirë me një gamë të larmishme aktivitetesh në fushën e performancës dhe edukimit të kitarës klasike.

Fokusi kryesor i Çoçaj ka qenë në koncertet solo, duke shfaqur aftësitë dhe mjeshtërinë e tij në kitarë. Ai ka realizuar koncerte solo në ngjarje prestigjioze, duke përfshirë Festivalin e Ohrit në Maqedoninë e Veriut, Festivalin DAM në Kosovë dhe Festivalin Albania Guitar Sound në Tiranë, Shqipëri. Për më tepër, shfaqjet e tij solo kanë arritur audiencën ndërkombëtare në Boros Kultur në Boros, Suedi, mes vendeve të tjera.

Përveç karrierës së tij solo, Çoçaj ka bashkëpunuar me ansamble të ndryshme muzikore dhe ka performuar në formacione duo dhe grupore. Këto koncerte bashkëpunuese janë zhvilluar në Kosovë, Shqipëri, Mal të Zi dhe vende të tjera, duke kontribuar në pasurimin e skenës së muzikës klasike në rajon.

Drilon Çoçaj ka marrë pjesë aktive në festivale të njohura muzikore, duke përfshirë Festivalin e Kitarës në Pejë, Festivalin Re Musica, Mitrovica Guitar Days, Festivalin Polyhymnia në Maqedoni, Festivalin e Kitarës në Tivat në Mal të Zi, Ars-Kosova – Kosovë dhe Gjiroklasikë në Gjirokastër, Shqipëri.

Çoçaj ka zhvilluar masterklasa në Suedi, Kosovë, Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut, duke ndarë njohuritë dhe ekspertizën e tij me kitaristët aspirantë. Angazhimi i tij ndaj arsimit ka kontribuar në rritjen e entuziastëve të kitarës klasike në rajon.

Përkushtimi i Drilon Çoçajt në mësimdhënie ka rezultuar në mbi 30 çmime për vendin e parë të arritur nga nxënësit e tij në konkurse të ndryshme ndërkombëtare. Studentët e tij kanë fituar njohje në vende si Gjermania, Austria, Turqia, Mali i Zi, Kroacia, Greqia, Bosnja, Sllovenia, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Kosova, etj.

Aktualisht Drilon Çoçaj është profesor i kitarës në Universitetin e Prishtinës, ku njohuritë dhe pasionin e tij për kitarën klasike i përcjell brezit të ardhshëm të muzikantëve. Roli i tij si edukator vazhdon të formësojë të ardhmen e kitarës klasike në rajon.

Kreshnik Berisha

Kreshnik Berisha është një kitarist i arrirë me një themel të fortë si në arsimim ashtu edhe në karrierën e tij pedagogjike.

Studimet Bachelor dhe Master për kitarë i kreu nën drejtimin e Prof. Xhevdet Sahatxhija në Fakultetin e Arteve, Universiteti i Prishtinës.

Përkushtimi i Berishës për artin e tij e bëri atë të marrë pjesë në masterklase të drejtuara nga kitaristë të njohur si Ehat Musa, Petrit Çeku, Lukasz Kuropaczewski dhe Gabriel Bianco.

Pasioni për muzikën e ka çuar në festivale të ndryshme prestigjioze, duke përfshirë ReMusica dhe European Summer Music Academy. Krahas kësaj, Berisha ​​ka qenë anëtar jurie në konkurse dhe evente muzikore.

Si një edukator i përkushtuar, Kreshnik Berisha ka arritur sukses të jashtëzakonshëm në udhëheqjen e nxënësve të tij drejt ekselencës në garat e kitarës nëpër Kosovë, Shqipëri, Maqedoninë e Veriut, Bullgari, etj. Angazhimi i tij për të ushqyer talentin e ri ka pasur një ndikim të rëndësishëm në skenën muzikore lokale.

Berisha ​​zotëron njohuri të vlefshme për aspektet fizike dhe psikologjike të mirëqenies së muzikantëve. Ai i fitoi këto njohuri në “Institut de l’Art” në Terrasa – Barcelona, ​​duke rritur aftësinë e tij për të mbështetur zhvillimin holistik të studentëve të tij.

Aktualisht, Kreshnik Berisha punon si mësues muzike në Shkollën e Muzikës “Prenk Jakova” në Prishtinë, ku ai u jep ekspertizën e tij muzikantëve aspirantë. Ai është gjithashtu i përfshirë në kursin e kitarës “Rosette”, duke kontribuar më tej në promovimin e edukimit dhe muzikës për kitarë në rajon.

Edukimi i strukturuar i Kreshnik Berishës, përvojat e larmishme dhe përkushtimi për të kultivuar talentin e pozicionojnë atë si një figurë të respektuar në fushën e kitarës klasike dhe edukimit muzikor.

Erhan Mujka

Erhan Mujka është kitarist dhe mësues i kitarës me një portfolio të pasur në botën e muzikës.

Fillimisht, ai nisi mësimet në Mitrovicë, për të vazhduar studimet në Prishtinë. Atje, nën mentorimin e profesorit Xhevdet Sahatxhija, Mujka mbaroi studimet e tij dhe fitoi gradën Master.

Për një periudhë të gjatë, Mujka ndoqi trajnime në Akademinë e Muzikës dhe Arteve Performuese – Universiteti Fontys – në Tilburg, Holandë. Këto trajnime e pasuruan me njohuri të thella në mësimdhënie dhe interpretim muzike.

Mujka luan kitarë në ngjarje zyrtare dhe jozyrtare, shpesh herë në bashkëpunime me instrumente të ndryshme.

Erhan Mujka është mësues i kitarës në Shkollën e Muzikës në Mitrovicë, duke punuar me pasion dhe devotshmëri për t’u siguruar që nxënësit e tij të zhvillohen në artistë të talentuar. Disa prej nxënësve të tij kanë arritur sukses të shquar në gara dhe festivale ndërkombëtare të kitarës në vende si Kosova, Maqedonia e Veriut, Shqipëria, Bullgaria, Kroacia, Mali i Zi, Turqia dhe Rumania.

Mujka ka qenë pjesë e jurive dhe ka mbajtur masterklasa në shumë festivale ndërkombëtare të kitarës, duke përfshirë:

Tremolo Guitar Festival – Maqedonia e Veriut

Ars Kosova – Kosova

Montenegro International Guitar Competition – Mali i Zi

Olimpiada Kombëtare e Kitarës e Republikës së Kosovës

Guitar Art Festival – Serbi

Transilvania International Guitar Festival – Rumani

Albania Guitar Festival – Shqipëri

European Summer Music Academy – Dega e Kitarës – Kosovë

Mitrovica Guitar Days – Kosovë

Ankara International Guitar Festival – Turqi

Përveç karrierës së tij në muzikë, Erhan Mujka është organizator i eventeve muzikore në Mitrovicë, duke përfshirë festivalet “Mitrovica Music Days,” “Mitrovica Guitar Meetings,” “Mitrovica Guitar Days- MGD,” dhe “Mitrovica Electric Guitar Academy- MEGA.” Këto evenimente kanë kontribuar në rritjen dhe promovimin e kulturës muzikore në Mitrovicë.

Me pasionin, aftësitë e tij muzikore dhe përkushtimin ndaj arsimit të muzikës, Erhan Mujka është një figurë e rëndësishme në botën e kitarës dhe muzikës në Kosovë dhe përtej saj.

Tags :

Mitrovica Guitar Days

Share This :